12 серпня, 2021

У Токіо офіційно завершилася Олімпіяда

Олімпійська дружина України після завершення Олімпіяди в Токіо (Фото: НОК України)

Україна привезла з Олімпіяди 19 медалей, але лише одне „золото“.

Олімпійська дружина України після завершення Олімпіяди в Токіо (Фото: НОК України)

Щойно погас вогонь літніх Олімпійських ігор в Токіо, як в Україні розгорнулися дискусії. Як оцінювати наш виступ: невдача чи успіх?

Якщо дивитися на загальну кількість нагород – 19 (1 золота, 6 срібних і 12 бронзових), то українські спортовці перевершили показник Ріо-2016. П’ять років тому було лише 11 медалей, а учасників більше – 206 проти нинішніх 157.

Однак, за кількістю золотих медалей ця Олімпіяда – найгірша. Менше двох золотих нагород (як в Ріо-2016) ще ніколи не було: Україна посіла в офіційному медальному заліку найнижче місце в історії – 44-е. Раніше Україна ніколи не опускалися нижче третього десятка. Звісно, це призвело до критики і навіть заяв про катастрофу. Нашим олімпійцям згадали все: нокавт Олек­сандра Хижняка, провал Ольги Харлан, вистріл у чужу мішень Сергія Куліша.

З іншого боку – картина цілком оптимістична. За загальною кількістю медалей Україна – 16-та (скажімо, вищі за наших сусідів з Польщі) і це можливо є більш об’єктивним показником стану олімпійського спорту в країні. Крім цього, потрібно згадати, що одразу 23 українці посіли у фіналах 4-6 місця. А це -красномовний показник високої кляси. 19 медалей Україна взяла і в Лондоні-2012, але тоді і війни не було, і кримські тренувальні центри ще були нашими.

Якщо розкласти медалі на види спорту, то картина виходить така: боротьба – 4 медалі (1 золота, 1 срібна, 2 бронзові), плавання – 2 (0, 1, 1), веслування на байдарках і каное – 2 (0, 1, 1), карате – 2 (0, 1, 1), бокс – 1 (0, 1, 0), велоспорт – 1 (0, 1, 0), синхронне плавання – 2 (0, 0, 2), дзюдо – 1 (0, 0, 1), фехтування – 1 (0, 0, 1), стрільба – 1 (0, 0, 1), теніс – 1 (0, 0, 1), легка атлетика – 1 (0, 0, 1).

Порівнюючи очікування, пляни федерацій та результати в Токіо, можна підсумувати, що навіть краще за сподівання виступили українські борці (10 учасників – 4 медалі), веслувальники (10 учасників – 2 медалі), велосипедисти на треку (2 учасника – 1 медаля) і тенісисти (4 учасника – 1 медаля).

На своєму рівні залишились синхронниці (9 учасників – 2 медалі), плавці (8 учасників – 2 медалі), каратисти (3 учасника – 2 медалі), стрілки (6 учасників – 1 медаля), стрибуни у воду (6 учасників – два 6-х місця), художні гімнастки (7 учасників – двоє в топ-10).

Невдалим слід вважати виступ наших боксерів (5 учасників – 1 меда­ля), важкоатлетів (2 учасника – одне 5 місце), спортивних гімнастів (5 учасників – лише два фінали), дзюдоїстів (7 учасників – 1 медаля), легкоатлетів (43 учасника – 1 медаля), фехтувальників (6 учасників – 1 медаля).

Найбільш ефективними стали українські синхроністки – 100% учас­ниць повертаються з Токіо-2020 з медалями. Також успішним за цим показником вважатимемо виступ в Токіо українських каратистів (3 учасника – 2 медалі), велосипедистів на треку (2 учасника – 1 медаля) та тені­систів (4 учасника – 1 медаля).

Щодо персональної ефективности, то тут поза конкуренцією плавець Михайло Романчук (дві дистанції – „срібло“ і „бронза“), веслувальниця Людмила Лузан (дві дистанції – „срібло“ і „бронза“), синхроністки Марта Федіна і Анастасія Савчук (два види програми – дві „бронзи“). Відзначимо, що перші історичні медалі на Олімпіядах здобули українські каратисти (Анжеліка Терлюга і Станіслав Горуна), синхронниці та тенісисти.

Якщо обирати українських героїв в Токіо, то в цю категорію можна сміливо записувати єдиного українського чемпіона – борця Жана Беленюка (виграв „золото“, виступаючи з травмою) і тенісистку Еліну Світоліну (14 годин на корті і три вольові перемоги). Однозначно успішними стали виступи борця Парвіза Насібова („срібло“), трекової велосипедистки Олени Старикової („срібло“ у спринті), каноїстки Людмили Лузан („срібло“ і „бронза“), каратистки Анжеліки Терлюги („срібло“) та всієї команди синхроністок.

Підтвердили статус олімпійських надій легкоатлет Михайло Кохан (метання молота), гімнаст Ілля Ковтун, стрибун у воду Олексій Середа, плавець Владислав Бухов, важкоатлетка Каміла Конотоп. Через три роки в Парижі ми чекаємо від них медалей, а від декого навіть „золота“.

Головними невдахами Токіо-2020 стали боксер Олександр Хижняк, плавець Михайло Романчук, легкоатлетка Ярослава Магучіх, дзюдоїстка Дар’я Білодід та фехтувальниця Ольга Харлан. Від усіх чекали „золота“, і всі програли через власні помилки. Поразка О.Хижняка у фіналі була особливо прикрою, а М. Романчук і Я. Магучіх можливо десь занадто повірили у себе і недооцінили конкурентів.

У список розчарувань також слід занести легкоатлетів Андрія Про­ценка і Марину Бех-Романчук (п’ять заступів у фіналі – це занадто), стрілків Павла Користильова і Сергія Куліша, важкоатлетку Ірину Деху, тенісистку Даяну Ястремську.

Коментарі закриті.