8 вересня, 2017

В Сурамі гине музей Лесі Українки

Фасада Музею Лесі Українки. (Фото: Левко Хмельковський)

Леся Українка померла 1 серпня 1913 року в гірському грузинському селі Сурамі. Перший секретар Посольства України в Грузії Тетяна Ковпак порадила мені відвідати це село. Вона сказала, що Музей Лесі Українки в селі перебуває в аварійному стані і навряд чи витримає ще одну зиму. 14 серпня зі мною поїхали до Сурамі член Ради національних меншин Грузії Валентина Марджанішвілі і щирий приятель України Ґела Шабурішвілі.

В музеї на нас чекали голова Товариства ім. Лесі Українки в Сурамі Тарієл Ґоґоладзе, директор музею Лія Садрадзе, працівники установи Ніно Салагая, Лія Бітадзе, Кетино Ґріґалашвілі, Дато Шубітідзе та Назі Гелашвілі.

Будинок, у якому доживала свого віку Лариса Косач, не зберігся, його було зруйновано у 1975 році, хоча Вікіпедія стверджує, що саме у ньому міститься музей. Охайний палацик подарував для музею князь Ніколос Абазадзе. Музей відкрили 1952 року. Тепер у його залях містяться документи та фотографії, які розповідають про Грузію часів перебування Лесі Українки, її життя, друзів, творчість, гостей з України у наші часи. Велика бібліотека налічує 16 тис. томів.

Музей відвідують численні екскурсії та окремі гості. Побував тут президент Світового Конґресу Українців Евген Чолій. При мені приїхала з Тбілісі Ніна Ґудадзе з малими донями Марією та Софією.

На базі музею під патронатом Посольства України відбувся літній дитячий табір „Слідами Лесі Українки“. Впродовж 10 днів 20 дітей вивчали українську мову, історію та культуру України. Загалом грузинські українці схвально відгукуються про діяльність сучасного Посла України Ігоря Долгова, шанують його і кажуть, що його попередник Василь Цибенко щодо України був ніякий. Я з ними згідний, оскільки особисто знаю В. Цибенка як завідувача відділу Черкаського обласного комітету Комуністичної партії, першого секретаря Придніпровського районного комітету цієї партії в Черкасах. З набуттям Україною незалежности він та його партійні колеґи спритно опинилися на дипломатичних посадах за кордоном. Таким же чином другий секретар Черкаського обласного комітету Компартії Микола Білоблоцький став послом України в Росії.

І. Долгов – мій земляк, народився в Славуті Хмельницької области, а я – в сусідньому Полонному, він теж закінчив Київський університет, працював дипломатом у Фінляндії, Туреччині, Німеччині, Бельгії. Щирий українець, але не може зарадити збереженню музею в Сурамі. Україна та Грузія не мають на це грошей, грузинські українці бідні.

Проєкт нової будівлі Музею Лесі Українки.

Проєкт нової будівлі Музею Лесі Українки.

Будинок музею в Сурамі справляє сумне враження. Йому зашкодили не лише час, а й тектонічне розташування на гірській скелі. Стіни розсуваються у різні боки, підлоги танцюють під ногами, стеля загрожує впасти. Архітектор Джоні Ніколаішвілі приготував проєкт нового будинку, але на здійснення його немає фондів. Шанувальники Лесі Українки та працівники музею мають надію на підтримку українців у західних країнах, де фінансові можливості громади відчутно кращі.

А В. Марджанішвілі після розмови з Послом І. Долговим про музей вважає, що треба думати про інше місце, бо там, де музей, значну частину витрат забирає технологія укріплення фундаменту палями. Вона пропонує побудувати Український дім, на першому поверсі якого був би музей, а на вищих можна було б табори проводити, виїзні конференції. І дворик був українським – з чорнобривцями, бузком. У цьому випадку кошторис мав би становити 150 тис. дол., половину від попереднього. Про це варто порадитися з музейниками.

Електронна адреса: [email protected]. Поштова адреса: Музей Лесі Українки, проспект Ґурамішвілі, 2, Сурамі, Georgia Republic. Тел. музею: (995-268) 71435.

Коментарі закриті.