28 травня, 2020

Економічний вплив пандемії на Україну

БЕРЛІН, КИЇВ. – Економіка України сильно постраждає через пандемію „COVID-19”. Це головний результат нової економічної прогнози від 20 травня Німецької економічної команди (The German Economic Team – GET)  у співпраці з Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), Київ.

Внутрішній валовий продукт (ВВП) скоротиться на 7 відс. у 2020 році в результаті впливу на економіку зовнішніх та внутрішніх шоків. Перед пандемією очікувався приріст ВВП на 3 відс. За песимістичним сценарієм, який передбачає триваліші карантинні заходи в Україні та сильніші зовнішні шоки, економіка зменшиться навіть на 11.2 відс.

Та, незважаючи на сильні шоки, економічний спад буде все ж таки меншим, ніж під час фінансової кризи у 2009 році. Це зумовлено якісною макроекономічною політикою попередніх років, яка збільшила стійкість економіки та створила простір для використання підтримуючих заходів монетарної та фіскальної політики.

Стабільність державних видатків підтримує економіку, незважаючи на зниження податкових надходжень, в той час як Україна вже незабаром має підписати нову угоду з Міжнародним Валют­ним Фондом (МВФ). Додаткову підтримку для економіки забезпечують зниження облікової ставки Національним банком України та гнучкий обмінний курс.

Головні результати дослідження:

— Пандемія „COVID-19” призведе до сильного скорочення ВВП України у 2020 році: У нашому базовому сценарії падіння ВВП складає 7 відс. Це на 10 відсоткових пунктів нижче від рівня ВВП, прогнозованого до пандемії. Жорсткі, але необхідні внутрішні карантинні заходи знижують економічну активність у сфері роздрібної торгівлі, ресторанного бізнесу і транспорту. Обсяги експорту та грошових переказів з-за кордону падають, оскільки інші країни також сильно постраждали від пандемії.

— Різко скорочуються інвестиції, державне споживання стабілізує економіку: у 2020 році інвестиції в економіку України знизяться на значні 11.2 відс. Приватне споживання зменшиться не так сильно: на 5.7 відс. Це типові результати внутрішніх та зовнішніх шоків, викликаних пандемією. Стабільне державне споживання підтримає економіку. Ми очікуємо, що державне споживання впаде лише на 0.7 відс. порівняно з 2019 роком.

— Серед секторів, що забезпечують економіку товарами чи послугами, від неґативного впливу пандемії найбільше постраждає сектор транспорту. Через закриття внутрішніх та міжнародних пасажирських перевезень та зменшення обсягів торгівлі товарами у транспортному секторі передбачається скорочення обсягів надання послуг на 14.3 відс. порівняно з 2019 роком. Роздрібна торгівля також зазнає сильного неґативного впливу через карантинні обмеження та падіння попиту, який обернеться зниженням її обсягів на 8 відс. Незва­жаючи на те, що експорт сталі істотно знизиться, вплив пандемії на промисловість в цілому в Україні буде відносно меншим: її падіння становитиме лише 5 відс.

— Немає загроз для рахунку поточних операцій – імпорт знижується більшою мірою, ніж експорт: у 2020 році імпорт в Україну знизиться на 12.7 відс., а експорт – на 7.6 відс. Це дозволить зберегти дефіцит рахунку поточних операцій стабільним на рівні -0.3 відс. ВВП за базовим сценарієм. За песимістичним сценарієм, балянс рахунку поточних операцій був би навіть додатним у розмірі 2.1 відс. ВВП через сильніше падіння імпорту. Отже, для рахунку поточних операцій України не виникає загроз навіть при скороченні грошових переказів з-за кордону. Важливим фактором, що сприяє цьому, є підтримка НБУ гнучкого обмінного курсу.

— Макроекономічна стабілізація у роки перед кризою приносить результати: протягом декількох останніх років Україна доклала багато зусиль, щоб стабілізувати макроекономічну ситуацію в країні. Зараз ці зусилля виплачуються. Через те, що економіка України була в хорошій формі, коли розпочалась пандемія, її вплив буде не настільки сильним, як вплив кризи 2009 року, яка призвела до скорочення ВВП на 15 відс. Також уряд має простір у своїй політиці для підтримки економіки. Зараз, після того, як було прийнято закони щодо банківського сектору та земельної реформи, має розпочатися нова програма МВФ, яка дозволить стабілізувати державні видатки. Зниження облікової ставки НБУ на два відсоткові пункти сприяє внутрішньому попиту. Це зниження стало можливим завдяки тому, що протягом останніх декількох років вдалося приборкати інфляцію.

* * *

Німецька економічна команда: Німецька економічна команда (GET) консультує уряди України, Білорусі, Молдови, Грузії та Узбекистану щодо розробки процесів реформ економічної політики та сталого розвитку економіки.

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) – це провідний український аналітичний центр, який спеціялізується на економічному аналізі та розробці рекомендацій. ІЕД було засновано у жовтні 1999 року провідними політичними діячами в Україні та Німець­кою консультативною групою, організацією-попередницею Німецької економічної команди.

 

Девід Заха, консультант Німецької економічної команди та провідний автор дослідження; Віталій Кравчук, старший науковий співробітник ІЕД.

Посилання на дослідження: https://bit.ly/Get052020.

Коментарі закриті.