13 жовтня, 2017

З доповіддю виступив Микола Рябчук 

Микола Рябчук. (Фото: Стефан Фартушок)

ФІЛЯДЕЛЬФІЯ. – 5 жовтня на форумі Релігійного Товариства Українців Католиків „Свята Софія“ США та Осередку Наукового Товариства ім. Шевченка у Філядельфії відбувся виклад президента Українського центру Міжнародного ПЕН-Клюбу, відомого українського журналіста, публіциста, поета, прозаїка, перекладача, колумніста Миколи Рябчука.

Доповідь була присвячена проблематиці свободи слова в умовах „неоголошеної війни“ в Україні. За словами М. Рябчука, саме „гібридність“ війни та невизнання державою окупованости територій, відсутність візового режиму із Росією, продовження торгівлі із країною-аґресором є одними з ключових проблем, які дають підстави міжнародним спостерігачам звинувачувати Україну у порушенні свободи слова. На їхню думку, „конфлікт“ на Донбасі не може накладати цензуру на мистецтво, яке повинно залишатися поза політичними обставинами.

Однак в умовах війни, яку потрібно визнати на сході України, завжди існує певна цензура на ворожу пропаґанду чи навіть пацифістичні висловлювання. Тому, за словами доповідача, експертна комісія має право накласти заборону на трансляцію російських каналів, імпорт російської кінематографічної та гуртовий збут книжкової продукції, у яких відверто звучать заклики до порушення цілісности держави.

Певна інертність українського уряду та дипломатичних представництв у проведенні роз’яснювальної роботи серед чужинських засобів масової інформації (ЗМІ) та оглядачів спричинюється до незрозуміння ситуації в Україні на міжнародному форумі. Понадто, непослідовність української держави у втілюванні та контролюванні законів‚ концентрація ЗМІ в руках п’яти олігархів, що свідчить про плюралізм, але не про ґарантію свободи слова‚ толерантне ставлення державних органів до радикальних організацій‚ неефективність у розкритті політичних вбивств кидають неґативне світло на діяльність уряду, дають підстави для критичних висловлювань з боку міжнародних коментаторів та численних провокацій країни-аґресора, пояснив доповідач. Тому надзвичайно важливо, аби в Україні існувала чітка політика загалом, а в інформаційній сфері зокрема, особливо на урядовому та дипломатичному рівні.

За словами М. Рябчука, абсурдно говорити про існування цензури в Україні. Так, Міжнародний ПЕН-Клюб та його Український центр не лише відстоюють свободу слова, але діють як потужна сила в захисті прав ув’язнених за політичні погляди письменників. Це одна із найстаріших організацій, яка бореться за права людини. Цьогоріч саме Україна гостила у себе 83-ій Конґрес Міжнародного ПЕН-клюбу у Львові 17-24 вересня. Тема події – „Відстоювання правди у добу пропаґанди“ – не випадкова, адже проблема переслідування та ув’язнення письменників, як‚ наприклад‚ Олега Сенцова, чи цензура та конфіскація книжок за східним кордоном України залишається болючою.

„Цей конґрес був демонстрацією солідарности письменників з Україною в ситуації війни. Дуже важливо, що міжнародна спільнота починає розуміти загрозу, яку несе з собою Росія“, – підсумував М. Рябчук.

 

Коментарі закриті.