8 жовтня, 2020

НТШ в Канаді надало наукові стипендії

ТОРОНТО. – Від 2014 року Наукове Товариство ім. Шевченка (НТШ) присуджує стипендії науковцям на дослідження української історії та культури в Канаді. Завдяки цій ініціятиві були здійснені важливі розвідки, що внесли багато цінного до українсько-канадських студій. Зокрема, були досліджені діяльність та роля визначних канадських українців в розвитку концепції мультикультуралізму – Петра Саварина (дослідження д-ра Валерія Полковського, 2016) та Ярослава Рудниць­кого (дослідження д-ра Томаса Приймака, 2017); висвітлене життя і творчість поета і літературознавця Микити Мандрики (розвідка Миколи Сороки, 2015); детально проаналізовані наукові концепції історика Івана Лисяка-Рудницького (дослідження д-ра Ернеста Гийдела, 2018).

Минулого 2019 року стипендію отримали два кандидати. Етномузиколог маґістр Ольга Зайцева-Герц дослідила музичний фолкльор українських еміґрантів до Канади на базі авдіозаписів Роберта Климаша. Історик д-р Максим Свєженцев присвятив свою працю колоніяльній політиці Росії в Криму – тема надзвичайно болюча в контексті подій в Україні останніх років. Обидва стипендіяти, а також д-р Е. Гийдел, взяли участь в ювілейній конференції НТШ в грудні минулого року, на відзначення 70-ліття від заснування НТШ в Канаді.

Д-р Зорян Стех

Цього року НТШ присудило наукову стипендію д-ру Зоряну Стеху на дослідження діяльности Українсько-Канадського Дослідчо-Документа­ційного Центру, що від 1982 року успішно працює при Інституті св. Володимира в Торонто. Утво­рений спочатку як Комітет дослідження українського Голодомору, центр зібрав величезну колекцію спогадів і свідчень жертв і очевидців Голодо­мору 1932-1933 років, що еміґрували до країн Західної Европи і Північної Америки. Результатом цієї праці став фільм „Harvest of Despair” 1984 року, що був показаний в багатьох країнах світу.

Від того часу центр значно розширив свою діяльність, збираючи матеріяли про участь українців в Першій і Другій світових війнах, про Дивізію „Галичина”, УПА, радянські концентраційні табори, масові поховання в СРСР та інше. На основі цих документів були створені фільми „Freedom Had a Price” (1993) і „Between Hitler and Stalin: Ukraine in World War II” (2003).

Впродовж усіх років своєї діяльности центр опублікував ряд книг і освітніх матеріялів, організував лекції, виставки, конференції, презентацію нових видань та освітніх програм для шкіл. Серед нових проєктів – „Діти Голодомору” та „Усна історія українців Канади”.

Значення і ролю Українсько-Канадського Дослід­чо-Документаційного Центру в житті української спільноти в Канаді справді важко переоцінити. Наукове дослідження його діяльности, його багатющих архівів і проєктів, як і інтерв’ю з засновниками та працівниками, допоможуть оцінити вповні напрямки і важливість роботи даної установи.

Д-р З. Стех навчався в Торонтському університеті, студіюючи історію та політичні науки. В 2011 році отримав звання маґістра в Монреальському університеті, а в 2018 році захистив докторську дисертацію при тому ж університеті. В 2019 році д-р З. Стех отримав звання бакалавра освіти від університету Брок і працює вчителем французської мови в Міссіссаґа. Також від 2016 року він студіює теологію в Торонтському університеті.

Д-р Томас Приймак

Окрім наукової стипендії, НТШ в Канаді встановило фонд на підтримку публікацій з української та українсько-канадської культури. Цього року таку фінансову підтримку Дирекція НТШ присудило книзі відомого канадського історика Томаса Приймака „Ukraine, the Middle East, and the West. Fragments of History, Art, Literature, and Legend”, що має вийти друком у видавництві McGill-Queen’s University Press.

Книга д-ра Т. Приймака – це цікава збірка статтей, що пропонує погляд на українську історію і культуру як у зв’язках із Сходом, так і з Заходом. Так, в першому розділі розглядаються перехрестя українців з мусульманським світом, їх відображення в українській історії та леґендах. В другому, поміж іншими, пропонується цікава аналіза поеми „Кавказ” Тараса Шевченка. Третій розділ розкриває образ українського козацтва в інтерпретації французських письменників Оноре де Бальзака і Проспера Меріме, а четвертий зосереджується на малярстві – картинах Рембранта „Польський вершник” та Іллі Рєпіна „Запорожці пишуть листа турецькому султану”.

Д-р Т. Приймак – один з найактивніших істориків сучасної Канади, праці якого охоплюють різноманітні ділянки української та українсько-канадської історії і культури. Його наукові розвідки відзначаються не лише ретельним і докладним дослідженням обраної теми, а й доступним викладом матеріялу і жвавою образною мовою, що здатні зацікавити найширше коло читачів. Книга „Ukraine, the Middle East, and the West” стане, безперечно, цінним внеском в українознавство і сприятиме поширенню знань про українську історію і культуру в англомовному світі.

Коментарі закриті.