2 червня, 2016

Аналітична плятформа Factcheck.com.uа покликана боротися з популізмом політиків

Учасники брифінґу в Українському кризовому медія-центрі. (Фото: Медія-центер „Ukraine crisis“)

КИЇВ. – Factcheck.com.uа – інструмент боротьби з політичними маніпуляціями, недостовірністю фактів та викривленням інформаційної реальности. Його основне завдання – аналізувати публічні висловлювання політиків та встановлювати, наскільки вони відповідають дійсності. Він також спрямований на підвищення інформаційної грамотности населення, створення політичної культури та викорінення популізму.

Про це під час брифінгу в Українському кризовому медія-центрі 23 травня розповіла Яна Ібрагімова, засновник плятформи Factcheck.com.uа і школи державного управління Civil and Political School (CAPS).

„Зараз однією з основних загроз для України є популізм, обман людей, гра на емоціях. Навіть після Майдану все одно йдуть і голосують за відверто популістичні проєкти. Одна з причин – люди не знають реальної інформації. А потім виходить, що результати голосування не відповідають реальності, і до влади приходять люди, які, м’яко кажучи, відверто брешуть. Про це знає проґресивна молодь, експерти, журналісти, але чомусь це не доходить до людей“, – вважає народний депутат України Мустафа Найєм, представник міжфракційного депутатського об’єднання „Еврооптимісти“.

Ігор Корховий, керівник плятформи Factcheck.com.uа, розповів, що на сайті проєкту кожне висловлювання містить вердикт та доказову базу. Плянують також формувати оцінки політиків за рівнем неправдивої риторики. Цільовою авдиторією є політики, виборці та журналісти. „Проєкт націлений і безпосередньо на виборців. Ми знаємо, що в Україні політична культура пересічного виборця дуже низька. Ми подаємо інформацію у дуже спрощеному вигляді, щоб пересічний громадянин прочитав та бачив, де політик зманіпулював, а де сказав правду“, – додав І. Корховий.

За словами Олександра Гороховського, головного редактора Factcheck.com.uа, кожний матеріял містить окрему підводку про суть проблеми, що має спростити читачеві розуміння висловлювання. У „доказах“ викладені арґументи, які доводять правдивість чи брехливість висловлювання. „У своїй доказовій базі ми використовуємо виключно відкриті офіційні джерела. Використовуємо інформацію, отриману на запити до державних органів та чужоземних партнерів. Ми не використовуємо висловлювання експертів. Ми з ними консультуємося, аби уникнути звинувачень у некомпетентності“, – пояснив О. Гороховський та додав, що не враховують заяви, у яких є оціночні судження, висловлена суб’єктивна думка, або надана інформація, яка націлена на перспективу. За його словами, через високий рівень популізму у політичній риториці, вирішили звузити варіянти вердиктів до трьох: правда, напівправда та брехня. „Ми зробили це для того, щоб наш читач більш чітко та яскраво побачив цю якість та обсяг неправдивости“, – пояснив головний редактор.

„Головне – неупередженість. Будь-яка політична діяльність, будь-які політичні заяви, люди, які їх роблять, мають нести за них відповідальність“, – вважає народний депутат України Сергій Лещенко, представник міжфракційного депутатського об’єднання „Еврооптимісти!“. Він також наголосив на важливості використовувати достовірні джерела для перевірки інформації. „Неважливо, до якої політичних сили належить політик: якщо він маніпулює актуальною для населення темою, то ми його перевіряємо“, – наголосив він.

Грігол Мгалоблішвілі, колишній Прем’єр-міністер Грузії та колишній Посол Грузії в НАТО, переконаний, що такий інструмент допоможе створити нову політичну еліту в Україні. „Такий проект вже діє у Грузії. Він є детектором безмежного популізму та не дає можливість політикам маніпулювати фактами та розповсюджувати брехню“, –  підкреслив він.

У майбутньому також плянують поширити свою діяльність і на реґіональних політиків.

 

Коментарі закриті.