13 серпня, 2020

Представили документи про Чорнобиль

Виступає директор Галузевого держархіву СБУ Андрій Когут. (Фото: Георгій Лук’янчук)

КИЇВ. – Служба безпеки України у співпраці з Українським інститутом національної пам’яті розсекретила архівні дані щодо подробиць будівництва, функціонування та аварійних ситуацій на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС).

229 документів, більшість із яких оприлюднені вперше, увійшли до другої книги збірника „Чор­нобильське досьє КГБ. Від будівництва до аварії”. В другій книзі опубліковані документи, датовані проміжком від початку 1970-их до листопада 1986 року, коли був уведений в експлуатацію об’єкт „Укриття” після катастрофи. До видання, серед іншого, потрапили архівні справи, які свідчать, що аварії на ЧАЕС траплялись і до квітня 1986 року, однак приховувалися від громадськости.

На презентації 22 червня другої книги збірника, яка відбувалася поблизу саркофага над четвертим реактором ЧАЕС, взяли участь директор Галузевого державного архіву СБУ та один із упорядників видання Андрій Когут, керівник Україн­ського інституту національної пам’яті Антон Дробович та керівництво ЧАЕС.

„Серед документів, що увійшли до нової книги, є повідомлення про аварії, що сталися до 1986 року, запис телефонних переговорів на ЧАЕС у ніч 26 квітня, примірник першого повідомлення про аварію, інформація про початок розслідування та будівництво „Саркофагу”, – розповів А. Когут.

За словами А. Дробовича, за цими матеріялами можна краще зрозуміти трагедію: передумови катастрофи, звіти і матеріяли, які свідчать про попередні аварії, що були засекречені. Це дозволить людству розширити доступ до правди про злочини тоталітарної системи й засвоїти правильні лекції.

Видання є продовженням серії документальних книг. Першу, що містить 210 документів, опубліковано навесні 2019 року.

Коментарі закриті.