11 серпня, 2016

Любити державну мову до глибини кишені 

Центр державної мови Латвії наклав грошову кару на міського голову Риги Ніла Ушакова за те, що той писав свої дописи на офіційних сторінках ризької законодавчої думи у „Facebook“, „Twitter“ і „Instagram“ російською мовою.

Грошові кари за іґнорування державної мови існують в Латвії з 2010 року. Середня сума — 500 дол., при повторному порушенні вона збільшується вдвічі. Мабуть‚ у Москві зараз зчинять істерику: мовляв, бачите, як у „фашистській” Латвії переслідують російськомовних. Може, навіть натякнуть про введення „зелених чоловічків” задля захисту „законних прав“ упосліджених.

Але маленька та горда Латвія не боїться,  не зважає на шантаж та погрози великого і аґресивного сусіда. Послідовно і цілеспрямовано захищає державну мову, оскільки розуміє, що мова рано чи пізно може стати інструментом для внутрішніх конфліктів, спровокованих, зрозуміло, ззовні. Для багатьох латвійців російська мова є символом радянської окупації. Латвійці здатні вчитися і на історичних, і на сучасних прикладах.  Розуміють, що розвиток і використання державної мови  – це питання національної безпеки. Звідси і ставлення до будь-яких проявів неповаги до мови таке болюче і загострене.

Рік тому Центр державної мови (Україні варто було б також такий створити, адже у більшості европейських країн є державні органи, які опікуються розвитком мови свого народу) звернувся до жителів країни з вимогою на робочих місцях спілкуватися виключно латиською мовою. Таке правило поширюється на усіх, без винятку, працівників, у тому числі і у сфері обслуговування, де досі часто чути російську мову (за статистикою, російськомовних латишів у країні є близько 40 відс.). „Росіяни, розмовляючи одне з одним по-російськи, загрожують латвійській мові й висловлюють неповагу латвійцям. Неприпустимо, щоб працівники, виконуючи службові та професійні обов’язки, спілкувалися між собою чужоземною мовою“, –  йшлося у листі Центру державної мови до працедавців. Також у цьому документі наголошувалось, що Латвія – єдине місце у світі, де може бути ґарантовано існування і розвиток латвійської мови, а звуження сфери використання її як державної на території країни слід вважати загрозою для її статусу.

Україні є чого повчитися у Латвії. Але чомусь вперто не вчимося.  Наприклад, Арсен Аваков, який себе вважає супер-дупер міністром внутрішніх справ, попри неодноразові зауваження з боку громадськости, вперто спілкується та пише свої пости у соцмережах російською мовою. Пояснює це просто: мовляв, йому так легше. Тобто керувати усім міністерством йому розуму вистачає, а вивчити українську мову — розуму бракує. Хоча, зрозуміло, не в розумі річ. Лише в бажанні. А його як не було (А. Аваков на державній службі вже понад 10 літ, він ще за президента Віктора Ющенка був головою Харківської обласної держадміністрації), так і досі немає. От якби А. Авакова та йому подібних (серед яких чимало й губернаторів) кілька разів вдарити по кишені тисячею баксів, заговорили б українською‚ як миленькі. А то високі державні посади усі вперто хочуть займати, але так само вперто не хочуть вивчити чи вдосконалювати знання державної мови.

Дивно, що наші державні мужі, і в першу чергу Президент України, не розуміють, яке принципове значення, особливо в умовах війни з російським аґресором, має державна мова. Політики, чиновники, можновладці мають бути носіями державної мови не лише тому, що цього вимагає закон (хоча це насамперед), а ще й тому, що повинні показувати особистий приклад, підтримати таким чином патріотичний дух українців. Це також повинні усвідомлювати і відомі люди, наприклад, ті ж зірки естради.

Є ще такий нюанс‚ як престижність мови. Якщо популярні  українці послуговуються виключно українською мовою – це своєрідний дороговказ для пересічних громадян, особливо для молоді. А якщо міністри, народні депутати, телеведучі та зірки шов-бізнесу користуються здебільшого російською, то виникає питання: а може, справді Україні українська мова не потрібна? Тож щоб таких питань не виникало ані в Україні, ані за її межами, має бути як в Латвії — нульова толерантність з боку держави до несвідомих або просто лінивих горе-чиновників.

„Високий замок“‚ 28 липня

Наталія Балюк – головний редактор газети „Високий замок“‚ Львів.

Коментарі закриті.